Faculty by Areas of Interest

Bioinformatics - Chairperson: Jie Liang

Name Department / Company
Anjum Ansari Physics
Sylvie Blond Pharmaceutical Biotechnology
Wonhwa Cho Chemistry
Yang Dai Bioengineering
Bhaskar DasGupta Computer Science
Leslie Fung Chemistry
Andrzej Joachimial Argonne National Lab
Michael Johnson Pharmaceutical Biotechnology
Brian Kay Biology
Tim Keiderling Chemistry
Alan P. Kozikowski Medicinal Chemistry
Wen-Hsiung Li University of Chicago
Ka-Yee Lee University of Chicago
Bing Liu Computer Science
Hui Lu Bioengineering
Lee Makowski Argonne National Lab
Asrar Malik Pharmacology
Pavel Petukhov Medicinal Chemistry
Bellur Prabhakar Microbiology/ Immunology
Dan Shonfeld Computer Science
John Solaro Physiology & Biophysics
Peter Williamson Microbiology/ Immunology
Tanya Berger-Wolf Computer Science
Chung-I Wu University of Chicago
Clement Yu Computer Science

Biomaterials - Chairperson: David Carley

Name Department / Company
Alan Boghosian Northwestern Dentistry
Mary Ann Cooper Emergency Medicine
John Daugirdas Medicine
Carlotta Evans Orthodontics
Richard Gemeinhart Pharmaceutics/Pharmacodynamics
Ronald Hoffman Hematology/Oncology
Pirooz Mohazzabi UW Parkside
Hayat Onyuksel Pharmaceutics
William Pietrzak Biomet, Inc.
Anakarina Bedran-Russo Dentistry
X. Joe Zhou Radiology

Biomechanics & Rehabilitation Engineering - Chairperson: Raghu Natarajan

Name Department / Company
Alexander Aruin Physical Therapy
Farid Amirouche MIE
Gunnar Andersson Rush Orthopedics
David Braddock Human Development
Elisa Budyn MIE
Sabri Cetinkunt MIE
Daniel Corcos Kinesiology
Carmen DiGiovine Disability & Human Development
Mark Grabiner Kinesiology
Nadim Hallab Rush Orthopedics
Glenn Hedman Disability & Human Development
Timothy Koh Kinesiology
Terry Layton Bioengineering
Joaquin Mayoral Bioengineering
Craig Niederberger Urology
Clive Pai Physical Therapy
Avinash Patwardhan Hines VA Rehabilitation
Ruth Ochia Rush Orthopedics
Marc Ovadia UC Pediatrics
Kim Reisinger Center for International Rehab
Susan Renner Hines VA Hospital
Ahmed Shabana MIE
Brenda Sposato Assistive Technology
Rick Sumner Rush Orthopedics
Matthew Tresch NWU Physiology
Karen Troy Movement Sciences
Amarjit Virdi Rush Anatomy & Cell Biology
Vincent M Wang Rush Orthopedics
Jamie Williams Robson Forensic
Markus Wimmer Rush Orthopedics
Linping Zhao Shriners Hospital

Biomedical Imaging & Visualization - Chairperson: Richard L. Magin

Name Department / Company
Daniel Fiat Physiology & Biophysics
Ben Gerber Medicine
Daniel Hier Neurology
Robert Kleps Research Resources Center
Mrignayani Kotecha Bioengineering
Aiming Lu MR Research Center
Dan Pavel Radiology/Nuclear Medicine
Thomas Royston MIE
Keith Thulborn MR Research Center
X. Joe Zhou MR Research Center

Biomolecular Engineering - Chairperson: Andreas Linninger

Name Department / Company
Urmila Diwekar Bioengineering
Andreas Linninger Bioengineering, Chemical Engineering
Ali Mansoori Bioengineering, Chemical Engineering
Philip Patston Oral Medicine
Aheda Saber Governer's State University
Joel Schwartz Oral Medicine & Diagnostic Science
Christos Takoudis Bioengineering, Chemical Engineering
David Ucker Microbiology & Immunology

Cell & Tissue Engineering - Chairperson: Michael Cho

Name Department / Company
Anjun Ansari Physics
Jonathan Art Anatomy & Cell Biology
Boaz Avitall Cardiac Electrohysiology
Donald Chambers Biochemistry
Thomas Diekwisch Orthodontics
Jesus Garcia-Martinez Physiology & Biophysics
Anne George Oral Biology
Luke Hanley Chemistry
Rodolphe Katra Medtronic
Lon Kaufman Biological Sciences
Mary Jo Ladu Anatomy & Cell Biology
Irena Levitan Pediatrics
Fei Li Pediatrics
Jianxun Li Oral Biology
Qingbo Li Pharmaceutical Biotechnology
Francis Loth MIE
Jeremy Mao Columbia Univeristy Medical Center
Percival McCormack Bioengineering
Jose Oberholzer Surgery
Steven Olson Oral Diseases
Steven Pogwizd Cardiology
Brenda Russell Physiology & Biophysics
Michael Stroscio ECE/Bioengineering
Kishore Wary Pharmacology

Neural Engineering - Chairperson: William O'Neill

Name Department / Company
Kenneth Alexander Opthalmology & Visual Sciences
Robert Anderson Rush OB/GYN
David Eddington Bioengineering
Christopher Fall Bioengineering
Alan Feinerman ECE
Douglas Feinstein Neural/Anesthesiology
Daniel Graupe ECE
John Hetling Bioengineering
James Lin ECE
Hussein Mansy Rush Pediatrics
David Mogul IIT Biomedical Engineering
James Patton Bioengineering
David Pepperberg Opthalmology
Stephen W. Porges Psychiatry
Laxman Saggare MIE
Dan Schonfeld ECE
Mahnaz Shahidi Opthalmology
Scott Shippy Chemistry
Jeffrey Shuhaiber Cambridge, UK
Glen Stebbins Rush Neurological Sciences
John Sweeney Psychiatry
Janet Szlyk Opthalmology & Visual Sciences
David Vaillancourt Applied Health Sciences
Bert Zuber Bioengineering Emeritus

-- Main.lzient1 - 26 Jul 2010

 
Copyright 2014 The Board of Trustees
of the University of Illinois | Contact Us
Pre-Med with Bioe WISEST
Faculty Focus
UICRecycle